logo
 • 10.01.2018

  5 základných rád, ak chceš svoju kaligrafiu posunúť ďalej

  Ahoj kamoši!

  Ak sa Ti páči sa kaligrafia aspoň trochu, pravdepodobne si zopár ťahov už skúsil… V mojom prípade to bolo na začiatku s veľkým nadšením a sebaistým “keď to vedia tí na youtube a instagrame, budem vedieť i ja”. Pri prvom pokuse ma nepočúvali pomôcky, ani vlastná ruka, pri ďalších mi tieklo pierko pri každom treťom ťahu a moje písmenká nechceli poctivo stáť v jednm riadku, ale jašili sa na papieri (priznávam, v tomto bode som sa sa cítila fakt nevyrovnane :D.)

   

  Ak sa to stalo i Tebe, chápem Ťa aj ja som sa tak veľakrát cítila a preto Ti chcem pomôcť. Rozhodla som sa spísať Ti základné body, ktoré som pochopila pri cvičení kaligrafie. Toto je začiatok série, tak tu je

   

   

   

   

  5 vecí naozaj dôležitých, ak sa chceš so svojou kaligrafiou pohnúť ďalej:

   

  1. trpezlivosť

  áno, píšem to úplne na začiatku. bez nej sa ďalej nepohneš. Akceptuj svoje momentálne schopnosti, ale ešte viac - ver, že Tvoje ruky sú schopné sa to naučiť! Keď sme Ty i ja prišli prvý-krát do školy, nevedeli sme napísať ani obyčajné “I” - a dnes ho píšeš, ani si to neuvedomíš. Vieš sa tiež naučiť i oblúčiky, vlnky a špirálky, chce to len trochu cviku a trpezlivosť sám so sebou.

   

  2. bojový plán

  Neťahajme sa tu za nos - trpezlivosť je síce pekná, no ruže samé od seba nevyrastú. Potrebuješ plán: začať pekne poporiadku a potom pridávať nové komponenty k tomu, čo už ovládaš. Ak Ti môžem poradiť, začni obyčajnými priamymi čiarkami (v rôznych smeroch - zhora dole, zdola hore, zprava doľava, ... chápeme sa). Potom pridaj oblúčiky, potom vlnky, potom krúžky/ovály,... špirály a všakovaké iné prelínajúce sa útvary nechaj na koniec - ruka sa Ti postupne rozcvičí a pierko či štetec budú poslušnejší spolubojovníci.

   

  3. pomôcky

  Keď som začínala, nechápala som rozdiel medzi všetkými tými druhmi, hrúbkami, štetcami, papierom,... a celá tematika ma veľmi miatla. Je obrovská hora možností, a potrebuješ nájsť tú, čo bude fungovať. a Až potom nájsť tú, ktorá sa Ti stane obľúbenou. V sérii sa budem bližšie venovať už konkrétne papierom, tušu, pierkam a štetcom. Na začiatok je dôležité skúšať, nechať si poradiť personálom vo výtvarných potrebách, či niekým, kto sa tomu už dlhšie venuje.

   

  4. odkukávanie

  Pamätáš, ako Ťa v škole učili, že odkukávať je zlé? Tak ja Ti hovorím presný opak! V samo-výučbe je to veľmi kľúčové a dobré. Nehovorím, aby si stal kópiou - ale aby si sa inšpiroval tam, kde vidíš svoje slabé stránky. Napríklad ja som dlho nebola spokojná so svojím písmenom “s” či “e” - preto som pozorovala a hľadala veľa videí či obrázkov, inšpirovala sa inými tvarmi. Keď som zostala istejšia v základoch, zistila som, že i moje “experimenty”(zn. porušenie kompozičných pravidiel) zrazu majú lepší vzhľad - pretože som viac cítila, čo si kde môžem dovoliť.

   

  5. experimenty

  Presne tak. Prestaň sa báť, kľudne kresli i prstami, zoznám sa s farbou či tušom. Ako sa hovorí - kto sa bojí, nech nejde do hory. Tak teda, ak sa bojíš vlastných pomôcok, nikdy z Teba nebude kvalitný kaligrafista. Radšej prídi o jeden štetec, alebo namiešaj ohavne vyzerajúcu farbu, ale niečo sa nauč!

   

     Ak Ťa trpezlivosť v cviku, kvalitné pomôcky, ani odkukávanie nič nenaučia, rada Ťa už čoskoro doučím osobne na jednom z kurzov.
  Dovtedy nájdeš viac kali-tipov na našom InstagrameSkamošíš sa so mnou a ellajohnes, alebo spoznáš viac z našej tvorby.

  Teším sa na všetky Tvoje dotazy (píš tu nižšie, alebo nás kontaktuj)  S radosťou,


  Frederika
  pre ellajohnes

   

   

  Tu nižšie môžeš získať šablónu na cvičenie kaligrafie ZADARMO, alebo si tiež môžeš prečítať:

  BOJOVÝ PLÁN: Ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

   

  5 základných rád, ako svoju kaligrafiu posunúť ďalej

   

   

  Tajomstvo kaligrafie: Tenká, alebo hrubá čiara?

   

   

  5 vlastností papiera, aby bol krasopis krasopisom