logo
 • 12.02.2018

  5 vlastností papiera, aby bol krasopis krasopisom

  papier-1

  Ahoj kamoškovia!

  Opäť sa hlásim s dávkou kaligrafických tipov pre Vás! Dúfam, že ste pripravení prepísať sa so mnou až na Mesiac, pretože ja sa už neviem dočkať!

  Najčastejšie kaligrafické otázky na Instagrame a Facebooku sa skoro vždy týkajú materiálov a preto Ťa chcem bližšie zoznámiť s láskou ellajohnes - papierom! Papier je na prvý pohľad jednoduchá surovina na trhu, no už hneď na ten druhý som sa vždy idem zblázniť z toho nekonečného množstva variant s rôznymi vlastnosťami a (ak sa mi čo len trochu podobáš) máš chuť si ich kúpiť úplne všetky!

   

  Z osobnej kaligrafickej praxe som však vypozorovala nasledovných 5 vlastností, ktoré by Ti mohli pomôcť rozhodnúť sa, či je papier vhodný na Tvoj konkrétny projekt:

   

  1.hrúbka

  alebo gramáž, ako je tiež často označovaná. Udáva sa v gramoch na meter (často v skratkách gms; g/m2); bežný kancelársky papier má hrúbku 80gms, výkres 160gms, atď. Tento faktor zväčša žiari na každom obale či stojane a je dôležité ešte pred nákupom určiť, na čo daný papier potrebuješ.

  Ak pôjde o cvičný papier, stačí ľahší, ak však chceš vyrábať pohľadnice či vlastnú grafiku na stenu, oveľa spoľahlivejšia varianta je vyššia gramáž (napr. na zápisníky a karty v ellajohnes najčastejšie používam škálu 200-300gms).

  Tuš či farba len tak nepretečie, papier sa ľahko nezvlní, a hlavne - vyjadrí to obdarovanému i váhu daru Tvojej práce a nebude pôsobiť ako vytrhnutá strana zo zošita :-)

   

  2. savosť

  Všetci hádam poznáme pijak a na čo nám na základke slúžil. Vždy sa mi páčilo, ako sa na ňom atrament z plniaceho pera rozlieval, až sa škvrna zmenila na malého pavúčika. No a to je presne tá “neobľúbená” vlastnosť v kaligrafii a hádam, že sa v Tvojej kaligrafickej praxi stane nočnou morou. Preto je dôležité hľadať papier, ktorý má čo najhladší povrch a najlepšie - je určený na prácu s farbami na vodnej báze, či s fixou.

   

  IMG_7032

   

  3. povrchová úprava

  je dôležitá pre vytvorenie správneho efektu Tvojho dielka. Je tiež kľúčovým prvkom, ak s kaligrafiou začínaš a potrebuješ nájsť vhodné cvičné papiere. Uváž, kde sa Ti bude pierko zadrhávať, prípadne kde Ti väčšie plochy tušu maľované štetcom krajšie vyniknú na štruktúre.

  V povrchovej úprave papiera rozlišujeme na jednej strane štruktúry od výmyslu sveta (často sa používajú na vizitky, oznámenia), na druhej hladké povrchy s jemnučkou štruktúrkou z výroby (pozri zblízka na kancelársky papier).

   

  4. opacita

  - teda “priesvitnosť”. Táto vlastnosť zasahuje už do Tvojich experimentov, kde môžeš skúšať nové veci, písať na priesvitnejší papier ako je napríklad duplex, alebo staviť na nepriehľadnú istotu. Uváž tiež, či potrebuješ papier použiť obojstranne - ak píšeš napríklad na kancelársky papier s nižšou opacitou - môže sa stať, že z druhej strany Ti bude motív presvitať.

   

  5. ekologickosť

  posledná vlastnosť v zozname, no v podstate jedna z najdôležitejších. Papier je krásna vec vyrábaná z obnoviteľného zdroja. No i na tento zdroj treba dávať pozor! Dnes sa všetci oháňajú samými certifikátmi a často nevieme, či a akú majú hodnotu. Osobne si myslím, že je dobré pozerať, či bol papier vyrobený z kontrolovaných zdrojov na to určených. Môžeš spolu so mnou sledovať tiež recyklovanosť + recyklovateľosť, či sa ďalej vzdelávať :-)

   


  Dúfam, že Ti moje postrehy pomohli. Ak máš stále neodpovedané otázky, pokojne mi ich napíš!

  S radosťou,

  podpis

   

  Tu nižšie môžeš získať šablónu na cvičenie kaligrafie ZADARMO, alebo si tiež môžeš prečítať:

  BOJOVÝ PLÁN: Ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

   

  5 základných rád, ako svoju kaligrafiu posunúť ďalej

   

   

  Tajomstvo kaligrafie: Tenká, alebo hrubá čiara?

   

   

   

  sablona_ZADARMO