logo
 • 25.01.2018

  Tajomstvo kaligrafie: tenká alebo hrubá čiara?

   

  Ak si úplný začiatočník – ako ja pred pár rokmi – si asi trochu zmetená v téme hrubých a tenkých liniek. Viem, všimla si si, že sa striedajú a aj to, že to nie je vždy úplne pravidelné. Ich tajomstvo totiž znie takto:

   

  smerom hore tenká, smerom dole hrubá

   


  Znie to jednoducho, že? V tomto momente určite. Ale dovoľ mi predbehnúť čas a odpovedať na otázky, ktoré Ti pravdepodobne ešte len skrsnú v hlave už priamo pri písaní.

   

  + AKO docieliť rozdielnu hrúbku liniek?

  Tlakom. Dnes sa nad tým ani nezamýšľam, no trvalo mi večnosť zistiť takéto drobné triky! Toľko som sa natrápila dodatočným dokresľovaním hrúbok, či nesprávne umiestneným akcentom v písmenkách. Vedela si, že po pritlačení na pierko sa hrot rozcerí? Alebo že pritlačením na štetec sa čiara rozšíri? Už sa stačí naučiť len jemnú motoriku a je to v suchu!

   

  + PREČO to je tak dôležité?

  Kvôli kompozícií. Po lopate povedané, naše mozgy sú vymyslené tak, aby „dokonalú“ kompozíciu prehliadli a jedoducho prečítali jej obsah. Pri neharmonickej kompozícií sa, naopak, zastavia a riešia „čo tam nesedí“. Preto ak chceš aby z Tvojich textov mali ľudia i múdre myšlienky, je dôležité sa starať i o vzhľad písmeniek.

   

  + KDE pridať akcent?

  Akcent, alebo hrúbku, umiestňujeme pri ručnom krasopísme vždy na ťahoch smerujúcich dole. Je dôležité hrúbky zdôrazniť priamoúmerne so zväčšujúcim sa rozmerom slov. Ak majú písmená 6cm na výšku, rozdielnosť tenkej a hrubej linky o jeden či dva milimetre je zanedbateľná. A naopak, slovká v riadkoch s výškou 1cm budeš darmo písať so štetcom číslo 8 – splynú do jednej machule.
  TIP: pri tvorbe nápisov skús zvážiť rôzne veľkosti a typy použitého písma alebo ich kombinácie!

   

  + KAM a ako umiestniť písmenká a slová?

  Pri písaní viet, či citátov ľahko skĺzneš do túžby maľovať priamo na ten čistulinký papier. Teda ja by som sa nechala strhnúť skoro každý raz. Naučila som sa však svoje texty rozvrhnúť na formát – napísať si skôr malú skicu na zdrap papiera či servítku a určiť veľkosť jednotlivých slov. Rada si vyberiem jedno čo dve nosné slová celého textu (väčšinou komunikujú hlavnú myšlienku) a zväčším ich, ostatné hlásky ich potom obkolesia a vznikne harmonický obraz.

     Som presvedčená, že Tvoje schopnosti sa každým dňom zlepšujú a že Tvoje diela povzbudzujú mnohých! Si mi inšpiráciou, že si sa dala na túto výzvu a túžim Ti pomôcť ešte viac!

   


  Už sa neviem dočkať na ďalší blog!

  S radosťou,

  Frederika

  pre ellajohnes

   

   

  Tu nižšie môžeš získať šablónu na cvičenie kaligrafie ZADARMO, alebo si tiež môžeš prečítať:

  BOJOVÝ PLÁN: Ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

   

  5 základných rád, ako svoju kaligrafiu posunúť ďalej

   

   

  Tajomstvo kaligrafie: Tenká, alebo hrubá čiara?

   

   

  5 vlastností papiera, aby bol krasopis krasopisom