logo
 • 5 vlastností papiera, aby bol krasopis krasopisom

  papier-1

  Ahoj kamoškovia!

  Opäť sa hlásim s dávkou kaligrafických tipov pre Vás! Dúfam, že ste pripravení prepísať sa so mnou až na Mesiac, pretože ja sa už neviem dočkať!

  Najčastejšie kaligrafické otázky na Instagrame a Facebooku sa skoro vždy týkajú materiálov a preto Ťa chcem bližšie zoznámiť s láskou ellajohnes - papierom! Papier je na prvý pohľad jednoduchá surovina na trhu, no už hneď na ten druhý som sa vždy idem zblázniť z toho nekonečného množstva variant s rôznymi vlastnosťami a (ak sa mi čo len trochu podobáš) máš chuť si ich kúpiť úplne všetky!

   

  Z osobnej kaligrafickej praxe som však vypozorovala nasledovných 5 vlastností, ktoré by Ti mohli pomôcť rozhodnúť sa, či je papier vhodný na Tvoj konkrétny projekt:

   

  1.hrúbka

  alebo gramáž, ako je tiež často označovaná. Udáva sa v gramoch na meter (často v skratkách gms; g/m2); bežný kancelársky papier má hrúbku 80gms, výkres 160gms, atď. Tento faktor zväčša žiari na každom obale či stojane a je dôležité ešte pred nákupom určiť, na čo daný papier potrebuješ.

  Ak pôjde o cvičný papier, stačí ľahší, ak však chceš vyrábať pohľadnice či vlastnú grafiku na stenu, oveľa spoľahlivejšia varianta je vyššia gramáž (napr. na zápisníky a karty v ellajohnes najčastejšie používam škálu 200-300gms).

  Tuš či farba len tak nepretečie, papier sa ľahko nezvlní, a hlavne - vyjadrí to obdarovanému i váhu daru Tvojej práce a nebude pôsobiť ako vytrhnutá strana zo zošita :-)

   

  2. savosť

  Všetci hádam poznáme pijak a na čo nám na základke slúžil. Vždy sa mi páčilo, ako sa na ňom atrament z plniaceho pera rozlieval, až sa škvrna zmenila na malého pavúčika. No a to je presne tá “neobľúbená” vlastnosť v kaligrafii a hádam, že sa v Tvojej kaligrafickej praxi stane nočnou morou. Preto je dôležité hľadať papier, ktorý má čo najhladší povrch a najlepšie - je určený na prácu s farbami na vodnej báze, či s fixou.

   

  IMG_7032

   

  3. povrchová úprava

  je dôležitá pre vytvorenie správneho efektu Tvojho dielka. Je tiež kľúčovým prvkom, ak s kaligrafiou začínaš a potrebuješ nájsť vhodné cvičné papiere. Uváž, kde sa Ti bude pierko zadrhávať, prípadne kde Ti väčšie plochy tušu maľované štetcom krajšie vyniknú na štruktúre.

  V povrchovej úprave papiera rozlišujeme na jednej strane štruktúry od výmyslu sveta (často sa používajú na vizitky, oznámenia), na druhej hladké povrchy s jemnučkou štruktúrkou z výroby (pozri zblízka na kancelársky papier).

   

  4. opacita

  - teda “priesvitnosť”. Táto vlastnosť zasahuje už do Tvojich experimentov, kde môžeš skúšať nové veci, písať na priesvitnejší papier ako je napríklad duplex, alebo staviť na nepriehľadnú istotu. Uváž tiež, či potrebuješ papier použiť obojstranne - ak píšeš napríklad na kancelársky papier s nižšou opacitou - môže sa stať, že z druhej strany Ti bude motív presvitať.

   

  5. ekologickosť

  posledná vlastnosť v zozname, no v podstate jedna z najdôležitejších. Papier je krásna vec vyrábaná z obnoviteľného zdroja. No i na tento zdroj treba dávať pozor! Dnes sa všetci oháňajú samými certifikátmi a často nevieme, či a akú majú hodnotu. Osobne si myslím, že je dobré pozerať, či bol papier vyrobený z kontrolovaných zdrojov na to určených. Môžeš spolu so mnou sledovať tiež recyklovanosť + recyklovateľosť, či sa ďalej vzdelávať :-)

   


  Dúfam, že Ti moje postrehy pomohli. Ak máš stále neodpovedané otázky, pokojne mi ich napíš!

  S radosťou,

  podpis

   

  Tu nižšie môžeš získať šablónu na cvičenie kaligrafie ZADARMO, alebo si tiež môžeš prečítať:

  BOJOVÝ PLÁN: Ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

   

  5 základných rád, ako svoju kaligrafiu posunúť ďalej

   

   

  Tajomstvo kaligrafie: Tenká, alebo hrubá čiara?

   

   

   

  sablona_ZADARMO


 • Tajomstvo kaligrafie: tenká alebo hrubá čiara?

   

  Ak si úplný začiatočník – ako ja pred pár rokmi – si asi trochu zmetená v téme hrubých a tenkých liniek. Viem, všimla si si, že sa striedajú a aj to, že to nie je vždy úplne pravidelné. Ich tajomstvo totiž znie takto:

   

  smerom hore tenká, smerom dole hrubá

   


  Znie to jednoducho, že? V tomto momente určite. Ale dovoľ mi predbehnúť čas a odpovedať na otázky, ktoré Ti pravdepodobne ešte len skrsnú v hlave už priamo pri písaní.

   

  + AKO docieliť rozdielnu hrúbku liniek?

  Tlakom. Dnes sa nad tým ani nezamýšľam, no trvalo mi večnosť zistiť takéto drobné triky! Toľko som sa natrápila dodatočným dokresľovaním hrúbok, či nesprávne umiestneným akcentom v písmenkách. Vedela si, že po pritlačení na pierko sa hrot rozcerí? Alebo že pritlačením na štetec sa čiara rozšíri? Už sa stačí naučiť len jemnú motoriku a je to v suchu!

   

  + PREČO to je tak dôležité?

  Kvôli kompozícií. Po lopate povedané, naše mozgy sú vymyslené tak, aby „dokonalú“ kompozíciu prehliadli a jedoducho prečítali jej obsah. Pri neharmonickej kompozícií sa, naopak, zastavia a riešia „čo tam nesedí“. Preto ak chceš aby z Tvojich textov mali ľudia i múdre myšlienky, je dôležité sa starať i o vzhľad písmeniek.

   

  + KDE pridať akcent?

  Akcent, alebo hrúbku, umiestňujeme pri ručnom krasopísme vždy na ťahoch smerujúcich dole. Je dôležité hrúbky zdôrazniť priamoúmerne so zväčšujúcim sa rozmerom slov. Ak majú písmená 6cm na výšku, rozdielnosť tenkej a hrubej linky o jeden či dva milimetre je zanedbateľná. A naopak, slovká v riadkoch s výškou 1cm budeš darmo písať so štetcom číslo 8 – splynú do jednej machule.
  TIP: pri tvorbe nápisov skús zvážiť rôzne veľkosti a typy použitého písma alebo ich kombinácie!

   

  + KAM a ako umiestniť písmenká a slová?

  Pri písaní viet, či citátov ľahko skĺzneš do túžby maľovať priamo na ten čistulinký papier. Teda ja by som sa nechala strhnúť skoro každý raz. Naučila som sa však svoje texty rozvrhnúť na formát – napísať si skôr malú skicu na zdrap papiera či servítku a určiť veľkosť jednotlivých slov. Rada si vyberiem jedno čo dve nosné slová celého textu (väčšinou komunikujú hlavnú myšlienku) a zväčším ich, ostatné hlásky ich potom obkolesia a vznikne harmonický obraz.

     Som presvedčená, že Tvoje schopnosti sa každým dňom zlepšujú a že Tvoje diela povzbudzujú mnohých! Si mi inšpiráciou, že si sa dala na túto výzvu a túžim Ti pomôcť ešte viac!

   


  Už sa neviem dočkať na ďalší blog!

  S radosťou,

  Frederika

  pre ellajohnes

   

   

  Tu nižšie môžeš získať šablónu na cvičenie kaligrafie ZADARMO, alebo si tiež môžeš prečítať:

  BOJOVÝ PLÁN: Ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

   

  5 základných rád, ako svoju kaligrafiu posunúť ďalej

   

   

  Tajomstvo kaligrafie: Tenká, alebo hrubá čiara?

   

   

  5 vlastností papiera, aby bol krasopis krasopisom

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


 • BOJOVÝ PLÁN: Ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

   

  V poslednom článku som písala o mojich začiatkoch s kaligrafiou, a ako tie Tvoje môžu byť o týchto 5 vecí ľahšie. Jednou z nich bolo i vytvorenie bojového plánu.

   

   

  Bojový plán, alebo “ako vyhrať nad kaligrafiou” je veľmi jednoduchý – civčiť, cvičiť, cvičiť! Priznávam, ak by niekto dal túto radu ešte pred pár mesiacmi mne, asi by som už pomaly zatvárala prehliadač. Neznášam cvičenie, a ak to má byť jediný cieľ... pff! – nechajte si!

   

  Dnes Ti však chcem o cvičení prstov a písmeniek povedať niečo viac: tu sú moje 4 triky.

   

  + Základ dobrého tréningu je správny stretching

   

  Zamyslel si sa niekedy nad tým, ako dobre Tvoje ruky slúžia? Odvďač sa im masážou! Pomačkaj jemne prstíky, dlane, pohladkaj hánky. Myslím to vážne – budú Ťa mať radšej :-)

  Druhý krok, keď už je láskyplný vzťah obnovený, je čas sa trošku natiahnuť. Ja Teba nebudem - tu je na to super videjko s ujom v smiešnych šortkách:

   

  + Spoj nepríjemné s pohodlným

   

  Ak je pre Teba pravidelné cvičenie ťažké, spoj ho s činnosťou, ktorá Ti je príjemná. Napríklad – každú nedeľu pri rannej káve, alebo v utorok večer pri sledovaní obľúbeného seriálu.

  Týmto štýlom sa kaligrafia dostane do Tvojho života postupne (keďže ju spojíš s pravidelnou činnosťou) a vo svojej hlávke ju skombinuješ s príjemným pocitom, (ktorý už máš spojený s danou činnosťou). Trošku sebaovplyvňovania nie je zlá vec, nie? :-)

   

   

  + Píš!

   

  A nie len halabala. Prichystala som Ti špeciálny riadkovaný podklad s pomocnými čiarami na jednoduchší začiatok.

   

  ZADARMO ho Ti ho odošlem, len mi napíš KAM!

   

   

  Teraz si pekne po poriadku nachystaj pomôcky, sprav si čajík, (nalej vínko?), zapni podmaz a ideme na to! Prvá vec: čiary. Druhá vec: oblúčiky a krúžky. Tretia vec: vlnky. Štvrtá vec: špirály. Piata vec: slovááá... a tak ďalej! Tu nižšie je zopár inšpirácií.

   

   

  + Poupratuj po sebe

   

  Za túto radu mi poďakuješ za tri, štyri, päť mesiacov, keď Ti pierko a štetce budú slúžiť rovnako dobre ako dnes. Umývanie pomôcok, starostlivé a jemné zaobchádzanie s hrotmi a pri umývaní štetcov. Povieš, že som cukrouš, ale som presvedčená, že čím viac ich budeš nežne ľúbiť, tým dlhšie Ti poslúžia.


  Ktorý tip je podľa Teba najužitočnejší? Máš nejaké otázky ešte nezodpovedané? Pokojne mi píš tu nižšie, na mail, či na Facebook alebo Instagram, alebo si skús prečítať 5 základných rád, ak chceš svoju kaligrafiu posunť ďalej.

  Teším sa na Tebou s ďalším blogom už o pár dní
  S radosťou,

  Frederika 
  pre ellajohnes

   

  Tu nižšie môžeš získať šablónu na cvičenie kaligrafie ZADARMO, alebo si tiež z tejto tematickej kategórie môžeš prečítať:

  BOJOVÝ PLÁN: Ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

   

  5 základných rád, ako svoju kaligrafiu posunúť ďalej

   

   

  Tajomstvo kaligrafie: Tenká, alebo hrubá čiara?

   

   

  5 vlastností papiera, aby bol krasopis krasopisom

   

   

   


 • 5 základných rád, ak chceš svoju kaligrafiu posunúť ďalej

  Ahoj kamoši!

  Ak sa Ti páči sa kaligrafia aspoň trochu, pravdepodobne si zopár ťahov už skúsil… V mojom prípade to bolo na začiatku s veľkým nadšením a sebaistým “keď to vedia tí na youtube a instagrame, budem vedieť i ja”. Pri prvom pokuse ma nepočúvali pomôcky, ani vlastná ruka, pri ďalších mi tieklo pierko pri každom treťom ťahu a moje písmenká nechceli poctivo stáť v jednm riadku, ale jašili sa na papieri (priznávam, v tomto bode som sa sa cítila fakt nevyrovnane :D.)

   

  Ak sa to stalo i Tebe, chápem Ťa aj ja som sa tak veľakrát cítila a preto Ti chcem pomôcť. Rozhodla som sa spísať Ti základné body, ktoré som pochopila pri cvičení kaligrafie. Toto je začiatok série, tak tu je

   

   

   

   

  5 vecí naozaj dôležitých, ak sa chceš so svojou kaligrafiou pohnúť ďalej:

   

  1. trpezlivosť

  áno, píšem to úplne na začiatku. bez nej sa ďalej nepohneš. Akceptuj svoje momentálne schopnosti, ale ešte viac - ver, že Tvoje ruky sú schopné sa to naučiť! Keď sme Ty i ja prišli prvý-krát do školy, nevedeli sme napísať ani obyčajné “I” - a dnes ho píšeš, ani si to neuvedomíš. Vieš sa tiež naučiť i oblúčiky, vlnky a špirálky, chce to len trochu cviku a trpezlivosť sám so sebou.

   

  2. bojový plán

  Neťahajme sa tu za nos - trpezlivosť je síce pekná, no ruže samé od seba nevyrastú. Potrebuješ plán: začať pekne poporiadku a potom pridávať nové komponenty k tomu, čo už ovládaš. Ak Ti môžem poradiť, začni obyčajnými priamymi čiarkami (v rôznych smeroch - zhora dole, zdola hore, zprava doľava, ... chápeme sa). Potom pridaj oblúčiky, potom vlnky, potom krúžky/ovály,... špirály a všakovaké iné prelínajúce sa útvary nechaj na koniec - ruka sa Ti postupne rozcvičí a pierko či štetec budú poslušnejší spolubojovníci.

   

  3. pomôcky

  Keď som začínala, nechápala som rozdiel medzi všetkými tými druhmi, hrúbkami, štetcami, papierom,... a celá tematika ma veľmi miatla. Je obrovská hora možností, a potrebuješ nájsť tú, čo bude fungovať. a Až potom nájsť tú, ktorá sa Ti stane obľúbenou. V sérii sa budem bližšie venovať už konkrétne papierom, tušu, pierkam a štetcom. Na začiatok je dôležité skúšať, nechať si poradiť personálom vo výtvarných potrebách, či niekým, kto sa tomu už dlhšie venuje.

   

  4. odkukávanie

  Pamätáš, ako Ťa v škole učili, že odkukávať je zlé? Tak ja Ti hovorím presný opak! V samo-výučbe je to veľmi kľúčové a dobré. Nehovorím, aby si stal kópiou - ale aby si sa inšpiroval tam, kde vidíš svoje slabé stránky. Napríklad ja som dlho nebola spokojná so svojím písmenom “s” či “e” - preto som pozorovala a hľadala veľa videí či obrázkov, inšpirovala sa inými tvarmi. Keď som zostala istejšia v základoch, zistila som, že i moje “experimenty”(zn. porušenie kompozičných pravidiel) zrazu majú lepší vzhľad - pretože som viac cítila, čo si kde môžem dovoliť.

   

  5. experimenty

  Presne tak. Prestaň sa báť, kľudne kresli i prstami, zoznám sa s farbou či tušom. Ako sa hovorí - kto sa bojí, nech nejde do hory. Tak teda, ak sa bojíš vlastných pomôcok, nikdy z Teba nebude kvalitný kaligrafista. Radšej prídi o jeden štetec, alebo namiešaj ohavne vyzerajúcu farbu, ale niečo sa nauč!

   

     Ak Ťa trpezlivosť v cviku, kvalitné pomôcky, ani odkukávanie nič nenaučia, rada Ťa už čoskoro doučím osobne na jednom z kurzov.
  Dovtedy nájdeš viac kali-tipov na našom InstagrameSkamošíš sa so mnou a ellajohnes, alebo spoznáš viac z našej tvorby.

  Teším sa na všetky Tvoje dotazy (píš tu nižšie, alebo nás kontaktuj)  S radosťou,


  Frederika
  pre ellajohnes

   

   

  Tu nižšie môžeš získať šablónu na cvičenie kaligrafie ZADARMO, alebo si tiež môžeš prečítať:

  BOJOVÝ PLÁN: Ako si začať s kaligrafiou a vyhrať?

   

  5 základných rád, ako svoju kaligrafiu posunúť ďalej

   

   

  Tajomstvo kaligrafie: Tenká, alebo hrubá čiara?

   

   

  5 vlastností papiera, aby bol krasopis krasopisom

   

   

   

   


 • Dvetisíci sedemnásty a ellajohnes

   

       Myslím si, že ak aj nič iné, Instagramy nám ukazujú zázraky. Píšem to preto, lebo minimálne @ellajohnes ukazuje moju cestu dizajnovým svetom a tá teda zázračná naozaj je. Keď vidím, koľko vecí sa zmenilo, koľko požehnaní bolo prijatých skrz (zatiaľ) tak malý projekt ako je ellajohnes, dostáva ma to!

   

   

       Začnem ešte raz: Volám sa Frederika a mám rada príbehy. Značka ellajohnes vznikla pod mojimi rukami v roku 2014 z malých kresbičiek na darovaných zápisníčkoch. Odvtedy som nemohla prestať s ich tvorbou, lebo veľmi túžim obdarovať Tvoj svet radosťou a nádejou (akokoľvek “klišé” to znie). Neviem a nechcem si ju nechať pre seba, lebo inak veľmi nemá zmysel. Načo sa mám hnať do neba, ak tam bude niekto chýbať po mojom boku?

   


  Viem, že umenie sa nám často zdá zbytočné, keď sa hovorí o nakŕmení hladných úst - ale hladné srdcia isto nasýtiť môže, a ja verím, že k tomu môžeme pomôcť ja aj ty.


       

       A verím, že sme už začali. Tento rok bol pre ellajohnes úplne nový a namáhavý. Narodila sa totiž do tohoto sveta úplne naozajsky. Už je podopretá papiermi, stojí na svojom online piedestáli s hrdou koncovkou bodka-es-ká a ty a ja sme jej verní kamoši a šírime ňou dizajn s dobrou správou. A to je naozajstná, pravá a zázračná česť!

   

   

   

       Preto Ti musím v týchto posledných dňoch roku naliehavo a zo srdca poďakovať v jej mene. Viem, že o sebe ešte budeme počuť, že sa naše príbehy naďalej papierovo (a aj tak naozajsky) prepletú a že sa vidíme už o pár chvíľ i v dvetisícom osemnástom, plnom zázrakov.

   

   

       Doň Ti želám šťastnú cestu: aspoň tak šťastnú, ako bola tá ježkova na mesiac!


   

       Frederika

       pre ellajohnes